Вход за членове
Вход за нови членове
Национални награди НАСО 2020

ЕВРОПЕЙСКА КОНФЕРЕНЦИЯ
СОЦИАЛНАТА ИКОНОМИКА КАТО ЕФЕКТИВЕН МОДЕЛ ЗА СОЦИАЛНО ВКЛЮЧВАНЕ
СОЦИАЛНО ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО, СОЦИАЛНИ УСЛУГИ, ЗАЕТОСТ
хотел "Интернационал", К.К. ЗЛАТНИ ПЯСЪЦИ, ВАРНА, БЪЛГАРИЯ, 14-15 ЮНИ 2018 Г.
Информация
При изключителен интерес над 400 участници от България и всички страни на Европа работиха заедно в рамките на Европейската конференция и съпътстващите я събития през дните от 13 до 16 юни 2018 в к. к. Златни пясъци, край Варна. С впечатляващата музика на българските гайди в просторната зала „Белини“ на хотел „Интернационал“ на морския бряг започна и успешно продължи Европейската конференция на тема „Социалната икономика като ефективен модел за социално включване, социално предприемачество, социални услуги, заетост“.
Конференцията бе открита от ръководителите на най-високо ниво и организаторите от България и Европа. В своето обръщение към гостите и участниците в конференцията председателят на организацията домакин НАСО и член на Управителния съвет на EASPD Георги Георгиев приветства всички с добре дошли и подчерта отговорностите на конференцията и нейната тема. В словото си г-н Георгиев постави акцент върху дългосрочната перспектива на мястото на социалната икономика в социалното развитие на Европа и България. Очертани бяха високите очаквания за въздействие на конференцията върху страните от Европа и ЕС и в частност за България, отчитайки някои местни специфики. Подчертан беше фактът, че събитието обединява традиционните национални форуми в България и формата на европейските конференции, провеждани от EASPD.
В специално видео обръщение към конференцията еврокомисарят Мариане Тейсен, която отговаря за заетостта, социалните въпроси, уменията и трудовата мобилност , приветства всички, познавайки много добре работата на EASPD и запазвайки отлични впечатления от щандовете и изложението на социални услуги, представени от НАСО през месец април тази година в София. Подчертавайки значимостта на темата, тя пожела успешна работа и успешно партньорство за все по-резултатна работа на всички в социалната област.
Пръв от гостите говори г-н Джеймс Кроу, президент на EASPD —асоциацията, която е основен организатор на конференцията. В приветствието си той благодари на организаторите и домакините и подчерта високия интерес към темата и конференцията. Той представи същността и дейността на EASPD по темата на социалната икономика. Давайки висока оценка на работата на EASPD с НАСО, той изрази увереност, че с провеждането на конференцията в България ще се допринесе за успешното развитие на социалната икономика и цялостното развитие на България.
Министърът на труда и социалната политика г-н Бисер Петков изрази лична удовлетвореност от възможността да участва в работата на конференцията. Обосновавайки значимостта на темата и подкрепата, която реализира Министерството на труда и социалната политика и Правителството на Република България, той благодари за активна работа на всички участници по подготовката на проект за закон за социална и солидарна икономика. В словото си министър Бисер Петков даде висока оценка на мястото на конференцията в рамките на българското председателство на Съвета на Европа и на работата на НАСО и EASPD, както по подготовката на конференцията, така и по цялостното партньорство с държавните и местни власти за формиране на социалните политики в България. Приветствайки всички участници, г-н Петков декларира цялостна подкрепа и бъдещо партньорство.
От името на Народното събрание участниците бяха приветствани от г-н Хасан Адемов, член на 44-то Народно събрание и председател на парламентарната комисия по труда и социалната политика. От позицията на човек, добре познаващ елементите и процесите на социалната политика, г-н Адемов подкрепи значимостта на темата и конференцията. Освен поздравления към всички участници и поставяне на акцент на някои моменти от социалните политики, той изрази подкрепа и готовност за партньорство по предстоящото приемане на новите проекти — закон за социална икономика, закон за социалните услуги, закон за интеграция на хора с увреждания, и други.
От името на общините в Република България обстойно обръщение към участниците направи изпълнителния директор на Националното сдружение на общините в Република България. Определяйки НАСО като основен и водещ партньор на общините и Националното сдружение в социалната област, г-жа Силвия Георгиева говори за очакванията и мястото на местните власти в развитието на социалната икономика, социалните услуги и социалните политики на местно ниво. Подчертавайки значимото участие на представителите на местните власти на конференцията, тя сподели увереност за успешната работа на конференцията и последващото партньорство в развитието на социалната икономика в България.
Г-н Иван Портних, кмет на община Варна, сърдечно поздрави всички за гостуването им във Варна, изразявайки разбирането, че с напредването на летния сезон, Варна се превръща в център на много събития и дейности и посреща гости от цяла Европа, България и света. Чест е за град Варна да домакинства и тази европейска конференция като част от председателството на България на Европейския съвет. В изказването си г-н Портних разказа за активните социални политики на община Варна и желанието на община Варна да разкрива все повече и повече социални услуги, голяма част от които, финансира от собствения си бюджет. Община Варна е водеща в страната по брой на социалните услуги, финансирани от общинския бюджет. Като благодари на организаторите — НАСО и EASPD за доброто партньорство и добрия избор конференцията да се състои именно в град Варна, той покани всички гости да разгледат забележителностите на града и пожела на всички приятни и успешни дни на работата им във Варна.
След официалната част по откриването, встъпление по темата направиха г-н Франц Волфмайер, модератор по подготовката и провеждането на конференцията, и г-жа Султанка Петрова, заместник-министър на труда и социалната политика, отговаряща за социалната икономика.
В последвалите водещи презентации бе направено задълбочено представяне на социалната икономика във всички аспекти на възможности, отговорности, задачи и други. Във водещата българска презентация от името на заместник-министър на Министерство на труда и социалната политика г-жа Росица Димитрова, представена от г-жа Теодора Любенова, държавен експерт в отдел „Политики за социално включване, децата и семейството“, се изведе един от водещите акценти на конференцията за мястото на социалните услуги като важен инструмент на социалната икономика за социално включване. В рамките на изключително полезните факти и обстоятелства, включени в презентацията, ясно беше изведена необходимостта от нормативно регламентиране на връзката между социалните услуги и социалната икономика.
Г-н Мелис Йост, международен директор на естонската камара на хората с увреждания, експерт по социална икономика и член на категория „Социална икономика“ (SEC) на Европейския икономически и социален комитет (ЕESC), открои използването на клъстери за развитието на социалната икономика.
Темата „Предприятията от социалната икономика, инструмент за социално приобщаване на хората с увреждания“ бе представена от Г-н Кристиан Ровира, вицепрезидент на Националната конфедерация на специалните центрове по заетостта (CONACEE). Създава се НПО и се прави бизнес. Ако се съберат се получава социална икономика. Качеството позволява да се продават продуктите на социалната икономика. Цели 79% от потребителите са готови да използват продукти на социалната икономика.
В рамките на съдържателната част в проведените панелни дискусии участие взеха : г-жа Патриша Шерер, заместник-директор по обществените въпроси, отговаряща за европейските отношения (NEXEM) като модератор. Темата Социалната бизнес инициатива — настояща ситуация, добавена стойност, бъдещи предизвикателства в Европа бе разгледана от г-жа Дана Габриела Вербал, експерт по политически въпроси – социално предприемачество, ГД „Заетост, социални дейности и приобщаване“, отдел „Създаване на работни места“ на Европейската комисия. Проведе се панелна дискусия на тема: Защо считаме, че предприятията от социалната икономика са възможност за заетост и социално приобщаване на хората с увреждания? Участие взеха г-жа Катрин Вьолкер, изпълнителен директор на Германската федерална асоциация на защитените ателиета, г-жа Донка Михайлова, кмет на община Троян и заместник-председател на Националното сдружение на общините в Република България, г-жа Морийн Пигот, заместник-председател на Европейския форум на хората с увреждания, г-жа Анна Лупи, отдел „Стратегия за обществени поръчки“, ГД „Растеж — вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП“ на Европейската комисия. Като модератор по темата Законодателни рамки и финансиране на социалната икономика в се включи г-жа Ингрид Памер, трудов и социален педагог BBRZ. В панелна дискусия по темата Социално приобщаване в развитието на селските райони — предизвикателства и възможности участваха г-жа Мария Гафо Гомес-Замайоа, ГД „Земеделие и развитие на селските райони“, заместник-началник на отдел „Социално приобщаване“ на Европейската комисия, г-н Аренд Питерс, член на Управителния съвет на „Равни възможности за заетост в Европа“, г-жа Силвия Манка, мениджър на програми за социално въздействие на отдел „Институционално бизнес развитие“ на Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ). По темата Национални законодателни рамки — Обещаващи модели в ЕС модератор бе г-н Фабрицио Феа, директор на Associazione Scuola Viva onlus (ASVO), вицепрезидент на EASPD, в дискусията участваха г-жа Нена Докузов, старши съветник в Министерството на икономическото развитие и технологиите, г-н Алберто Алберани, вицепрезидент на Legacoopsociali, г-н Стеф Де Кок, старши съветник на Groep Maatwerk. По темата Следващи стъпки към приобщаващи и ефективни предприятия от социалната икономика модератор на експертната група бе г-н Люк Зелдерло, генерален секретар на EASPD, участие взеха г-жа Султанка Петрова, заместник-министър на труда и социалната политика, отговаряща за социалната икономика, г-жа Сабина Лобато, директор на програмите за безвъзмездна финансова помощ, обучение и заетост на ONCE, член на пленарното заседание на Висшия съвет по статистика на Испания, вицепрезидент на Европейската платформа за рехабилитация, г-жа Надя Шабани, директор на Центъра за нестопанско право в България, г-жа Сабрина Ферана, мениджър по политически въпроси към EASPD.
Европейската Конференция включваше в програмата си и представяне на изложение на продукти на социални предприятия , преди всичко социални услуги. Изложението беше анонсирано и представено от модератора на Конференцията — г-н Франц Волфмайер. На изложението бяха представени 28 Щанда на изложители от България и Европа. След представянето на модератора на Конференцията изложението беше разгледано от всички гости и участници.
За успешността и полезността на Конференцията и възможността участниците да обменят опит, споделят идеи и добри практики в много голяма степен принос имаха големия брой уъркшопи, включени в програмата за които също беше осигурен превод, което даде възможност да се включат участниците и от България и от Европа. За работата на уъркшопите бяха включени следните теми: Социалната икономика и заетостта на лица с нужда от подкрепа, Участниците в социалната икономика като иновативни икономически организационни структури, Приносът на социалната икономика за изграждане на устойчиво общество и постигане на благополучие за всички, Приносът на социалната икономика за приобщаване и разнообразие в обществото, Подпомагане развитието на селските общности чрез социалната икономика, Заетост в социалните предприятия за укрепване на хората с увреждания и подобряване на качеството на живот — ролята на общините в България, Социални предприятия и преобразуване на защитени предприятия като структури на социалната икономика, Обществени поръчки в подкрепа на социалната икономика, Законодателна рамка и обещаваща практика в Словения, Италия, Белгия/ Фландрия. За участниците от България беше организиран и проведен специален уъркшоп в пленарна зала на тема: Необходимостта от законодателна рамка и нейните предизвикателства в България. В работата на това заседание взе участие и г-жа Султанка Петрова — заместник-министър на МТСП.
По време на конференцията беше проведена и тържествената церемония за връчване на годишните национални награди на НАСО с участието на гостите и носителите на наградите. Награди бяха връчени в категориите : общини, неправителствени организации, социални услуги, изкуство и култура, и личен принос.
Споделяйки мнението на всички гости и участници, конференцията бе закрита със заключителни приветствия от президентът на EASPD г-н Джеймс Кроу и председателя на НАСО г-н Георги Георгиев.
Видео
- Приветствен панел
- Въведение в темата и структурата на конференцията
- Панелна дискусия
- Уъркшоп: "Социални предприятия и преобразуване на защитени предприятия като структури на социалната"
- Церемония по връчване на националните награди на НАСО за принос в социалното развитие на България
- Законодателни рамки и финансиране на социалната икономика в Европа
- Уъркшоп: Социално отговорните обществени поръчки в ЕС
- Коментар на участниците
- Национални законодателни рамки – Обещаващи модели в ЕС
- Необходимостта от законодателна рамка и нейните предизвикателства в България
- По пътя към декларация от Варна
- Закриване на конференцията
Презентации
Презентации на участници от България
Султанка Петрова - Дирекци СПДП, МТСП - Социалната и солидарна икономика в България
Стоянка Стоева - Иновация за по-добро качество на живот
Яшо Минков - ОБЩИНАТА КАТО СОЦИАЛЕН ПРЕДПРИЕМАЧ
Презентации от чуждестранни участници
Какво представлява социалната икономика - Предизвикателства и възможности
Стеф Де Кок, старши съветник на Groep Maatwerk - Социална икономика, какво е едно име
Анна Лупи - Европейска комисия, Социално отговорни обществени поръчки в ЕС
Антигона Даламага - Европейски социални предприятия за повторна употреба и рециклиране
Антонио Сабатер - СОЦИАЛНАТА ИКОНОМИКА КАТО ЕФЕКТИВЕН МОДЕЛ ЗА СОЦИАЛНО ВКЛЮЧВАНЕ
Аренд Питерс - Социалните предприятия могат да превърнат защитените предприятия в социална икономика
Begeleid Werken - Приобщаване чрез използване на социалната икономика
Chance B - Иновационни социални услуги — принос към развитието на селските общности
Ирад Айхлер - От защитена дейност до интегрираща организация
Groep Maatwerk - Компании за персонализирана заетост
Д-р Мариус Мевс - Принципът на PIKSL — Лица с обучителни затруднения като експерти по опростяване
Фондация "Светът на Мария" - Недоразумение или възможност?
Силвестро Плумари - Правна рамка и най-добра практика в Италия
Награди
По време на гала вечерята на Европейска конференция Варна 2018 бе проведена традиционната церемония по връчването на годишни национални награди на НАСО за 2018 г. След обявяване на решението на УС на НАСО, участие във връчването на наградите взеха гости и представители на организациите, организатори и домакини на Европейската конференция: г-жа Светлана Ангелова, Народен представител в 44 то народно събрание, г-жа Султанка Петрова, Заместник-министър на Труда и социалната политика, г-н Джеймс Кроу, Президент на EASPD, г-н Люк Зелдерло, Генерален секретар на EASPD, г-жа Донка Михайлова, Заместник-председател на Управителния съвет на Национално сдружение на общините в република България, Д-р Лидия Маринова, Заместник-председател на общински съвет Варна, Таня Василева, Директор на Дирекция Социални дейности, община Варна, г-н Георги Георгиев, председател на Националния алианс за социална отговорност (НАСО).
Традиционно всяка година НАСО връчва годишните си награди за социално развитие на България в четири категории – Общини, Неправителствени организации, Социални услуги, Изкуство и култура, а от миналата година и в категория Личен принос.
Съгласно решението на УС награди получиха: в категория общини като областен център-община Разград, като община не областен център Димитровград, специална награда за Столична община, община Търговище, община Кърджали, община Троян. Следващата категория, в която бяха отличени постиженията през годината – това е секторът на Неправителствените организации. Награди получиха Български център за нестопанско право, Фондация „Светът на Мария“, Социална чайна Варна, Фондация „Еквилибриум“, Фондация „Съпричастие“ Силистра.
Награди в категория Социални услуги получиха Център за обществена подкрепа-Средец, Център за социална рехабилитация и интеграция Несебър.
Наградени в категорията Личен принос са г-н Люк Зелдерло, Генерален секретар на EASPD, г-н Джеймс Кроу, Президент на EASPD, г-жа Мая Василева, заместник-председател на постоянната комисия по труд и социална политика на НСОРБ, Светла Григорова, Председател на Фондация „Грижи за деца с увреждания“, Радостина Пирева, Директор на управление „Социални грижи и услуги“ и представителство на НАСО -Несебър, Недка Петрова, Експерт-координатор на НАСО, област Пловдив, Весела Цанкова, представител на НАСО за Ловеч.
В категория Изкуство и култура награда получи Сдружение „Гайтани“, Ямбол.
Календар
Пон | Вт | Сря | Чет | Пет | Съб | Нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1
> |
2
> |
3
> |
4
> |
5
> | ||
6
> |
7
> |
8
> |
9
> |
10
> |
11
> |
12
> |
13
> |
14
> |
15
> |
16
> |
17
> |
18
> |
19
> |
20
> |
21
> |
22
> |
23
> |
24
> |
25
> |
26
> |
27
> |
28
> |
29
> |
30
> |