СЪЗДАВАНЕ НА ЦЕНТЪР ЗА „ПОДКРЕПЕНА“ ЗАЕТОСТ НА ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ
Цел на проекта: Проектът цели да създаде предпоставки за прилагането на метода на „подкрепената“ заетост в България като нов модел социална услуга и за реално приложение на политиките за равни възможности и социално включване на хора с увреждания посредством създаването на Център за „подкрепена“ заетост.
Дейности: Изпълнението на проекта бе свързано с провеждането на следните дейности:
1. Създаване на Център за „подкрепена заетост“;
2. Идентифициране на потребители и създаване на картотека на желаещите да ползват услугата „подкрепена заетост“;
3. Мотивиране на работодатели и създаване на картотека на предлагащите работа на хора с увреждания на отворения пазар на труда;
4. Реализация на подкрепа за хора с увреждания и работодатели от Центъра за „подкрепена заетост“.
Постигнати резултати: Чрез проекта бяха създадени картотека на хора с увреждания в трудоспособна възраст, търсещи работа, и картотека на работодатели, желаещи да наемат такива хора на отворения пазар на труда.
Агенция за социално развитие „Вижън“ подкрепи работата на екипа на Центъра чрез провеждане на обучения, консултации и предоставяне на психологическа подкрепа на включените в проекта лица, като целта бе последните да усъвършенстват своята компютърна грамотност, комуникативни и социални умения, знания за изготвяне на автобиография, представяне на интервю за работа, както и да бъдат усетени професионалните им потребностите с цел насочване към възможно най-подходящия работодател.
Същевременно бе създадена база от данни с работодатели, проявяващи интерес към наемането на стаж и/или работа на хора с увреждания. Главна роля при създаването й изигра НАСО.
През последния месец от изпълнението на проекта бяха реализирани и персонални срещи между работодатели и хора с увреждания, за които бяха намерени подходящи работни места.
Продължителност на проекта: 3 месеца (01 септември 2016 г. – 31 ноември 2016 г.)
Изпълнението на проект „Създаване на Център за „подкрепена“ заетост на хора с увреждания“ бе осъществено с финансовата подкрепа на Фонд „Социална закрила“.